Rodinná uskupení nejsou na hudební scéně nic neobvyklého. Často hudebníci pochází z muzikálních rodin, kde rodiče vedou své děti k lásce k hudbě již od dětství. Z tohoto důvodu často vznikají rodinná hudební uskupení a folková scéna není výjimkou. Pojďme se podívat na 3 české folkové skupiny, které založili sourozenci a to konkrétně bratři.

Bratři Nedvědové a skupina Brontosaurus

V roce 1972 se ze skupiny Toronto odloupla část interpretů a založili skupinu Brontosaurus. Hlavní zakladatelé byli Jan a František Nedvědovi, kteří jsou jedni z nejznámějších českých zpěváků, hudebních skladatelů a textařů. Neodmyslitelně k nim patří hity jako jsou: Stánky, Na kameni kámen, Zahrádky a mnoho dalších. Určitě jste některou z nich zpívali i vy na základní škole, vzpomínáte?

Bratři Ebenové

Hudební folková skupina, kterou založili tři bratři. A to konkrétně Kryštof, Marek a David Ebenové. Skládali pohodové písně k relaxaci, odpočinku, ale i zamyšlení. Jejich nejznámější album se stejnojmenným hitem nese název “Já na tom dělám”. V současné době koncertují společně již velmi málo. Marek Eben se nyní spíše věnuje své kariéře veřejnoprávního moderátora konverzačních talk show. David se věnuje řízení mužského sboru Schola Gregoriana Pragensis, který se zaměřuje na hluboké a temné gregoriánské chorály. Kryštof Eben se v současné době hudbě již příliš nevěnuje a jeho poslední práce byla na meteorologických výpočtech pro Ústav informatiky Akademie Věd.

BIGINBROTHERS

Uskupení bratrů Bydžovských, kteří již několik let hrají spolu. Nejprve hráli každý v jiné folkové skupině, poté se jejich cesty zkřížily, když je jejich kapely propojily a dali jim rovnou název Biginbrothers. Jejich táta měl totiž přezdívku Bigin.

Skupina Bratrů Bydžovských nebyla vždy jen o dvou členech. V minulosti byli členkami i ženy , které doplňovaly jejich hudbu o ženské vokály. Ale v naprosté většině tito bratři vystupují sami. Dle jejich tvrzení budou raději vystupovat ve dvou, nežli s někým s kým se nepohodnou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *