Víte, že Česko má spoustu známých a méně známých folkových skupin? Pojďte se podívat na nejznámější folkové uskupení naší historie, které ale již bohužel zanikly.

Spirituál Kvintet

Jedná se jednu z nejstarších českých folkových kapel. Byla založena již roku 1960. Původní jméno tohoto uskupení bylo Spirituál kvartet, protože na začátku byli čtyři muži. A to konkrétně Ivo Mach, Miroslav Keller, Jiří Tichota a Miloslav Kastelovič. V pozdější době přibrali mezi sebe i ženský hlas Růženy Helebrantové. V průběhu existence se skupina různě formovala. Jak už to bývá, lidí ze skupiny odcházeli a přicházeli. Za svou existenci kapela změnila několikrát své členy, což se postupně projevovalo na jejím repertoáru.

V kapele se vystřídali jména jako je Karel Zich, Jan Nedvěd, Jirka Cerha. Kapela fungovala až do roku 2020, kde kapela oznámila, že při výročí 60 let od založení bude hrát poslední turné a poté definitivně ukončí svou činnost.

Brontosauři

Kdo by neznal toto hudební folkové uskupení, které založili bratři Jan a František Nedvědovi. Kromě těchto dvou hvězd kapelu zakládali také Jitka Marková, Luboš Schuss, Gustav Blažek, Jiří Bartoň a Alexander Bezega. Vznikla s původní skupiny Toronto.

Od roku 1972 složila tato kapela nejznámější hity, které se zpívají mezi lidmi dodnes: Na kameni kámen, Stánky, Tulácký ráno, Hlídej lásku, skálo má a mnoho dalších.

V průběhu let se členové skupiny Brontosauři různé promíchávali s členy skupin Spirituál Kvintet až nakonec skupina Brontosauři zanikla v roce 1991 a bratři Nedvědové již od této doby vystupovali jako samostatní autoři a interpreti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *