Folková hudba je velmi oblíbená u českého publika. Možná ji posloucháte, aniž byste si teď dokázali představit některou folkovou skupiny. Pojďme si pro představu ukázat tři nejznámější folkové uskupení současnosti. Možná budete překvapeni, které skupiny hrají folkovou hudbu.

Čechomor

Spojení tradičních lidových písní do moderní podoby. Tímto spojením se proslavila česká hudební Skupina Čechomor. Jejich název je složen s obou hlavních regionů (Čechy – Morava) odkud jejich přejaté a upravené písně pochází.

Překvapivě vznikla již v roce 1988 s dlouhým názvem I. Českomoravská nezávislá hudební společnost. Při jejím vzniku v této skupině hráli například: Antonín Svoboda, František Černý, nebo i Jiří Břenek.

V roce 1996 udělali první krok ve zkrácení svého jména a přejmenovali se na Českomoravská hudební společnost. I tak to chtělo ještě více radikálnější řez, který by zlepšil zapamatovatelnost jejich jména. To se událo až v roce 2000, kdy vydali nové album Čechomor a zároveň přejali toto jméno za jméno své skupiny. Výraznou osobností byla na tomto albu hostující zpěvačka Lenka Dusilová. Od této doby se jim nebývale začalo dařit. Mají za sebou úspěšné turné s Jarkem Nohavicou.

Nyní zná tuto českou folkovou skupinu téměř každý Čech. Jejich upravené lidové písně jako Mezi horami, Zálinský, Husličky, a další se dodnes zpívají u každého táboráku.

Fleret

Známá česká folková kapela, která je pravidelným účastníkem různých slavností, dokáže rozproudit nejeden dav lidí. Proslavili se nezaměnitelným způsobem interpretace starých lidových písní se známou a dnes již bohužel zesnulou Jarmilou Šulákovou, která měla svou nezaměnitelnou barvu hlasu. Od roku 2016 ji nahradila její dcera Zuzana Šuláková. Muziku tvrdí skvělá kombinace dvou vynikajících muzikantů – kytaristy Hrachového a houslisty Bartošíka, které doplňují tři muzikanti Vítek Rokyta (kytara), Rosťa Koplík (bubny) a Radek Postava (baskytara).

Byla založena již v roce 1995 a odstartovala ihned známým albem Zafúkané, na kterém se nachází stejnojmenný hit. Kdo by neznal písničku Zafúkané?

Buty

Ostravská folková kapela s chytlavými texty. Především známá osobám, které zažily divoké české devadesátky. Známé hity: Krtek, Mám jednu ruku dlouhou, nebo František (Dobrota) byly mezi lety 1993-2000 na vrcholech českých hitparád. Pamatujete?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *