Jste milovníci folku? Jaké jsou podle vás ty nejlepší alba, které byste mohli poslouchat od rána do večera? Podívali jsme se na seznam našich nejoblíbenějších alb a nebo těch, které vystřelili některou z kapel do českého povědomí.

1. Zafúkané

Kdo by neznal písničku Zafúkané od kapely Fleret? Stejnojmenné album tato skupina vydala již v roce 1995 a ihned se stalo hitem. S nezaměnitelným hlasem Jarmily Šulákové od této doby rozproudili nespočet koncertů.

2. Čechomor (album)

Kdo by neznal kapelu Čechomor? Divili bychom se, kdyby se našel někdo, kdo v alespoň jednou neslyšel alespoň jednu písničku z tohoto alba: Velické zvony, Na Vsetíně, Až já půjdu povandruju.

Album z roku 2000, které vstřelilo skupinu tehdy ještě s dlouhým názvem Českomoravská hudební společnost na první příčky tehdejších hitparád.

3. Proměny

Na třetím místě musíme opět uvést povedené album od Čechomoru, které jako host okořenila svým zpěvem známá zpěvačka Lenka Dusilová. Na tomto albu najdeme hity jako Hruška, Mezi horami, Velické zvony a mnoho dalších. Díky albu Proměny a následném zkrácení svého jména se folková kapela Čechomor dostala do paměti snad všem českým posluchačům.

4. Kapradí

Album folkové ostravské skupiny Buty (lašský název pro Boty). Nejspíše první album od této skupiny, ze kterého se písničky dostávaly do rádií a hitparád. Známé hity: Tata a Nad stádem koní musí znát každý, kdo zažil devadesátky. Tehdy byla Buty již docela známá kapela díky songu Mám jednu ruku dlouhou. Bohužel na svá úspěšná alba již příliš nenavázali a definitivně jim nejspíše zlomilo vaz nepříliš pochopené album Romale. V rádiích se hodně nejprve toto album tlačilo, ale po tomto neúspěchu se po kapele slehla zem. Poté vydali ještě dvě další alba, ale bez výrazného úspěchu.

5. Zachraňte koně

Brněnská folková kapela Kamelot se již svým prvním albem významně zapsala do historie českého folku. Bylo vydáno v roce 1990 a ihned se stalo nejziskovějším albem této skupiny, které prodalo tehdy úctyhodných 96 tisíc nosičů (kazety, CD). Na albu najdete hity jako jsou Pozor, tunel!, Levnej hotel, Čas rozchodů a především píseň Zachraňte koně získala tehdy prestižní cenu Hit desetiletí ve folk a country hudbě.

6. Nezmaři 25 let

Folková skupina Nezmaři nikdy neměla žádný super hit, ale i tak patří mezi stálice českého folku. Měli jsme velké dilema, které jejich albu zde uvést. Nakonec jsme se rozhodli zde dát jejich best of 25 let, na kterém najdete jejich nejznámější písničky.